czwartek, 16 sierpnia 2012

BHP - Choroby skóry.

1. CHOROBY WIRUSOWE.

a) opryszczka pospolita

Wywołana jest przez popularny wirus. Występuje na wargach, w kącikach ust, na błonie śluzowej jamy ustnej oraz nosowej i małżowinach usznych. O początkach choroby informuje nabrzmiała, zaczerwieniona skóra, która pokrywa się pęcherzykami. Początkowo pęcherzyki wypełnione są treścią surowiczą, następnie ropą. W ciągu kilku dni pokrywają się skorup0kami, tworząc zmiany podobne do liszaja. Opryszczce towarzyszy męczący świąd i pieczenie. Trwa od 6-10 dni, ale charakteryzuje się skłonnością do nawrotów.

b) ospa wietrzna i półpasiec

Ospa wietrzna – to choroba bardzo zakaźna i niezwykle uciążliwa. Bardzo łatwo można się nią zarazić w salonie fryzjerskim przez osobę chorą, przez dotyk – kontakt podczas mycia głowy, strzyżenie i czesanie.

Półpasiec – wywołany jest przez wirusa ospy wietrznej. Okres wylegiwania trwa 1-2 tyg. Choroba trwa przez 2-3 tyg.

c) brodawki skórne

Choroba ta jest bardzo zakaźna. Zwykle mają nierówną, grudkową, wypukłą powierzchnię w kolorze skóry czy szarawo-brązową.

d) brodawki płaskie

Są częściej spotykane, występują licznie, są gładkie i płaskie – jakby doklejone do skóry. Mogą nieco wystawać ponad powierzchnię skóry. Rosną przeważnie na grzbietach dłoni i twarzy. Brodawki stóp są wyjątkowo męczące szczególnie dla osób, które dużo stoją czy chodzą. Atakują powierzchnię skóry rosnąc w głąb, są bardzo bolesne. Zakażenie w 90% przypadków występuje na basenie.

2. BAKTERIE SKÓRY

a) liszajec

Spowodowany jest przez gronkowce. Występuje tam gdzie są ujścia mieszków włosowych wokół których tworzą się pęcherzyki, które pękając tworzą ciemno-żółte zaschnięte skorupy. Jest bardzo zaraźliwe przez dotyk, narzędzia fryzjerskie, bieliznę. Chorej osoby nie należy obsługiwać w salonie fryzjerskim.

b) czyrak

Jest guzkiem zapalnym w otoczeniu mieszka włosowego. Spowodowany jest gronkowcem złocistym. Na szczycie guzka tworzy się kostka w kształcie stożka wypełniona ropą. Jest ówczas bardzo bolesny, kiedy przetnie się go albo pęknie samoistnie, opróżnia się i ból natychmiast ustaje. Goi się szybko zostawiając białe blizny bez włosów.

















c) róża

Zostaje wywołana przez paciorkowce. Zakażone fragmenty skóry są wyraźnie obrzęknięte, zaczerwienione i zarysowane. Skóra jest napięta, błyszcząca, gorąca z czasem pokrywa się pęcherzykami. Pęcherzyki występują na twarzy, szyi, udzie. Jest zakaźna. Trwa od kilku dni do kilku tygodni.

3. CHOROBY GRZYBICZNE

Zakażenia grzybicze dotyczą naskórka, włosów, paznokci i błon śluzowych. Aby zarodniki grzybów mogły się rozwijać, muszą mieć ku temu sprzyjające warunki, przede wszystkim: ciepło, mokro, ciemno. Grzyby atakują różne miejsce na ciele człowieka.

a) dermatofity – są przyczyną grzybic właściwych naskórka, włosów i paznokci.

b) drożdżaki – wywołują drożdżyce błon śluzowych, skóry i paznokci oraz łupież pstry.

c) pleśniowce – wywołują choroby błon śluzowych i skóry. Czynniki zwiększające ryzyko zarażenia się grzybicą:

- zaburzenia układu odpornościowego

- zaburzenia krążenia

- zaburzenia hormonalne

- zaburzenia żołądkowo-jelitowe

- choroby, które wymagają podania silnych leków, np. sterydów

- cukrzyca

- otyłość

- maceracja naskórka ( inaczej zniszczenia)

4. CHOROBY PASOŻYTNICZE

a) wszawica

Wszy są stałymi pasożytami zewnętrznymi człowieka. W Polsce występują dwa gatunki wszy:

- wesz głowowa

- wesz odzieżowa

b) świerzb

Choroba wywołana przez świerzbowice (roztocze), które są pasożytami zewnętrznymi. Świerzbowice przenikają do naskórka i powoduje świąd. Świerzb jest bardzo zaraźliwy – samo leczenie jest krótkotrwałe i trwa 3-5 dni. Do zakażenia dochodzi na drodze bezpośredniego kontaktu ze skórą chorego.

5. CHOROBY ALERGICZNE

Alergia – jest nabytą i zmienioną odczynnością tkanek na czynniki zewnętrzne pochodne zwane alergenami.

a) klasyfikacja alergenów:

- wziewne (kurz, sierść, włos, pyłki, pleśnie)

- kontaktowe (metale, nikiel, chrom, guma)

- pokarmowe (mleczne, owocowe, jajka)

- bakterie

- leki

b) objawy chorób alergicznych:

- wysypka (egzema)

- pokrzywka (bąble)

- świerzbiączka

- opuchlizna

- biegunka

- astma

- podrażnienia błon śluzowych:

* katar

* kaszel

* kichanie

7 komentarzy:

  1. Poprzedni wpis bardziej mi się podobał.

    OdpowiedzUsuń
  2. to są choroby skórne,które występują we fryzjerstwie ? Bo nwm czy to jest dobrze, a mam taki referat na jutro..

    OdpowiedzUsuń
  3. Łupież pstry to choroba charakteryzująca się łuszczącym naskórkiem, głównie na klatce piersiowej. Należy do chorób nawrotowych, dlatego domowe sposoby wyleczenia jej często zawodzą. Aby uchronić się przed nawrotem schorzenia należy sięgnąć po rekomendowane środki, takie jak zestaw Pityver. Kosmetyki Pityver są świetnym rozwiązaniem na wyleczenie łupieżu pstrego, ale także działają profilaktycznie i dzięki nim zminimalizujemy ryzyko ponownego nadejścia grzybiczych zmian skórnych.

    OdpowiedzUsuń
  4. Może ktoś z was zdecyduje się na bardzo profesjonalną firmę Deratyzator w Warszawie .Nigdzie lepszej firmy nie znajdziecie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Mega interesujący to jest blog. Z tego blogu można się bardzo dużo dowiedzieć.

    OdpowiedzUsuń
  6. Pewnie na ten blog zagląda dużo osób. Jestem tego pewny na 100 procent.

    OdpowiedzUsuń